Pożyczki pod zastaw nieruchomości lub samochodu

Pożyczki pod zastaw nieruchomości lub samochodu

Konieczność pożyczenia większej gotówki i brak możliwości. Brzmi znajomo? Gdy bank odmawia kolejnego kredytu, a firma pożyczkowa nie chce udzielić wsparcia, pojawia się pytanie: co dalej? Rozwiązaniem, które nieśmiało zyskuje na popularności, są pożyczki pod zastaw. Szybkie, wygodne i skierowane do niemalże wszystkich posiadaczy zarówno nieruchomości, jak i auta czy ziemi. Pożyczki tego rodzaju wydają się ostatecznością, jednak w wielu przypadkach są zwyczajną formą finansowania i odzyskania pewnego rodzaju płynności. Warto jednak mieć świadomość, że brak spłaty zobowiązania wiąże się z utratą posiadanego mienia – gdy jednak nasza płynność finansowa została utracona tylko na chwilę, a perspektywa uzyskania gotówki pozwoli na powrót do „normalności”, warto rozważyć wzięcie pożyczki na raty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – czym jest?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są rozwiązaniem dla wszystkich ludzi z kiepską zdolnością kredytową, bądź jej całkowitym brakiem. Posiadając mieszkanie, dom, działkę rolną czy budowlaną można ubiegać się o dość wysoką kwotę (sięgającą nawet do 5 milionów złotych), rozłożoną na wygodne raty przez długi czas. Historia kredytowa bądź jakiekolwiek zadłużenie nie mają tu większego znaczenia, dlatego takie produkty kierowane są do osób, które nie mają szansy na uzyskanie środków finansowych w tradycyjnych bankach czy firmach pożyczkowych. Dlaczego? Procedura jest prosta – wierzyciel, w tym wypadku firma oferująca takie usługi finansowe, zostaje wpisany na hipotekę domu czy mieszkania. W przypadku regularnej spłaty aż do całkowitej redukcji zobowiązania, fakt ten nie ma znaczenia – nikt bowiem nie zabiera domu czy samochodu.

Co się stanie, gdy nie spłacę pożyczki pod zastaw?

Problemy pojawiają się w momencie, w którym dług przestaje być spłacany. Wówczas wierzyciel ma prawo do zajęcia mienia, na mocy sporządzonej i podpisanej przez pożyczkobiorcę, umowy. Dlatego podstawą przy tego typu transakcjach, jest dokładne obliczenie swoich możliwości finansowych, a także określenie, czy będą one nadal w czasie, w którym będą obowiązywać raty za zaciągniętą pożyczkę. Jeśli użytkownik ma pewność, że ze swobodą spłaci zobowiązanie, pożyczka pod zastaw jest wygodną formą, umożliwiającą realizację nawet dużych planów.

Co wchodzi w skład zastawu?

Tu wszystko zależne jest od firmy, z którą podpisywana jest umowa pożyczkowa. Wiele z takich działalności pozwala na zastaw domu, mieszkania, działki budowlanej, ziemi rolnej, a nawet samochodu, którym pożyczkobiorca się porusza na co dzień. Istotny jest jednak fakt posiadania danej nieruchomości (bądź ruchomości) na własność. Jeśli więc jesteś właścicielem ziemi czy mieszkania, a brakuje Ci gotówki, możesz swobodnie ubiegać się o szybką pożyczkę pod zastaw.

Klienci często korzystają z takich rozwiązań, bo umożliwiają one spłatę wcześniejszych zadłużeń bądź ich konsolidację. Co więcej, pożyczki pod zastaw są udostępnianie również przedsiębiorcom bądź osobom, które zamierzają otworzyć firmę i potrzebują na nią środków finansowych.

W jaki sposób wybierać firmy udzielające pożyczek pod zastaw?

Tu warto uważnie prześledzić rynek ofert pożyczkowych, ponieważ kwoty użyczane w ten sposób są zwykle wysokie i opiewają nawet na kilkanaście czy kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależne jest od potrzeb, bo i mniejsze kwoty wchodzą w grę. Warto zatem zdecydować się na przedsiębiorstwo bądź spółkę, działającą na rynku od wielu lat, a także wpisaną do właściwego rejestru. Dobrze też zaczerpnąć wiadomości na specjalnych forach, gdzie użytkownicy polecają tego rodzaju produkty finansowe. Pożyczki pod zastaw udzielane są w odpowiednich siedzibach, ale coraz częściej cała procedura ma miejsce również w internecie.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – niezbędne dokumenty

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, składana internetowo, nie różni się zbytnio od klasycznych pożyczek online czy chwilówek. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka minut, a decyzja przyznawana jest niemalże natychmiastowo. Różnicą jest jednak konieczność posiadania pewnych dokumentów, potwierdzających posiadanie danej nieruchomości. Mowa tu o wpisie do księgi wieczystej, notarialnym akcie własności oraz niekiedy zaświadczeniu z gminy o warunkach zabudowy (gdy mowa o działkach budowlanych bądź rolnych) oraz wypis z rejestru gruntów czy zdjęcia działki, bądź mieszkania.

Zwykle kurier przywozi umowę, gdzie poza klasyczną pożyczką znajdują się także dodatkowe dokumenty, w których właściciel przekazuje 51% własności nieruchomości wierzycielowi, który ma prawo przejąć daną nieruchomość w momencie braku spłaty zadłużenia. Jak widać, formalności przy tego rodzaju produktach nie są skomplikowane ani złożone. Zwykle ograniczają się do minimum.

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw?

Każdy zainteresowany pożyczką pod zastaw może swobodnie się o nią ubiegać. Nawet z negatywnym wpisem do BIK-u czy innych rejestrach dłużników bądź bez historii kredytowej, można śmiało uzyskać pomoc gotówkową. A jak wygląda sytuacja z kwotami i okresem spłaty?

Wszystko zależne jest od danej firmy, a także potrzeb pożyczkobiorcy. Kwoty oscylują w szerokich widełkach, i w sytuacjach wyjątkowych mogą dochodzić nawet do kilku milionów. Oczywiście klientów zainteresowanych taką gotówką jest niewiele i zwykle można policzyć ich na palcach rąk. Okres kredytowania zależny jest od zdolności finansowych osoby zainteresowanej pożyczką oraz od kwoty pożądanej. Może on wynosić rok, dwa lata, a niektóre firmy udzielają pomocy finansowej nawet na okres 10 lat. Co więcej, takie umowy zawierają również możliwość zawieszenia rat bądź ich zmniejszania wraz z wpłatami. Warto również zatroszczyć się, aby uzyskać właściwe ubezpieczenie pożyczki, co również powoli staje się standardem.

Pożyczka pod zastaw samochodu – czy jest możliwa?

Profesjonalne firmy pożyczkowe umożliwiają pożyczanie gotówki także pod zastaw samochodów i to tych używanych przez pożyczkobiorcę. Taki proceder staje się wręcz standardem i coraz więcej osób z niego korzysta. Wypełnianie wniosku o pożyczkę pod zastaw samochodu jest podobnie, co w przypadku tradycyjnych chwilówek niezwykle proste. Zwykle formalności ograniczone zostają do podania podstawowych danych, a także informacji dotyczących użytkowanego pojazdu. Mowa tu o roczniku i modelu auta, numerze rejestracyjnym oraz numerze VIN.

Jak ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu?

Kontakt z doradcą po wysłaniu kompletu informacji zwykle trwa do 24 godzin, co jest zależne od pory wysłania aplikacji, dnia, a także ilości spływających wniosków tego rodzaju. Po złożeniu wniosku i otrzymaniu pozytywnej decyzji firma, która udziela pożyczki pod zastaw samochodu, dostarcza trzy zestawy dokumentów. Pierwszy z nich to klasyczna umowa pożyczki, często bardzo podobna do tych umów, które dotyczą chwilówek czy innych kredytów bez zastawu.

Umowa przewłaszczenia pojazdu

Drugi dokument stanowi umowę przewłaszczenia pojazdu. Zawarta jest w nim informacja mówiąca, że w chwili podpisania firma staje się w 51% właścicielem auta, i, że zobowiązuje się, że przeniesie całość własności w pojeździe pod warunkiem spłaty pożyczki. Ostatnim ważnym dokumentem jest tzw pełnomocnictwo, które upoważnia pożyczkodawcę do wpisania siebie jako współwłaściciela auta. Wszystko zapisane w profesjonalny i przejrzysty sposób, nie powinno wzbudzać żadnych zastrzeżeń, a jeśli takowe się pojawiają, należy je niezwłocznie wyjaśnić, aby mieć pewność, że nie trafia się na oszusta.

Czy pożyczki pod zastaw są udogodnieniem współczesnego człowieka? Z pewnością tak, o ile pożyczkobiorcę stać na ich spłatę. W takich sytuacjach zawarta umowa nie stanowi problemu, a osoba ubiegająca się o dodatkową gotówkę może cieszyć się z realizacji planów. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości co do własnych możliwości finansowych w przyszłości, warto dwa razy przemyśleć decyzję, aby w przyszłości, przez własną nieuwagę czy głupotę nie stracić własności, którą się posiadało.