Co to jest ERIF?

Co to jest ERIF?

ERIF to obecnie jeden z najpopularniejszych rejestrów finansowych, zbierający informacje o sytuacji finansowej niemalże wszystkich Polaków, którzy choć raz wzięli kredyt bądź posiadali sprzęt na raty. Warto więc poznać schemat jego działania, a także wiedzieć więcej na temat danych, jakie zbiera i sytuacji, w których się do niego trafia. Po co? Gdyż do wspomnianej bazy ERIF mają wzgląd i często z niego korzystają dziesiątki np. firm pożyczkowych, bazując na tym decyzję o udzieleniu zobowiązania.

Oczywiście można pożyczać pieniądze od brata czy kuzynki, jednak jak wiadomo, nie zawsze takie „interesy” się opłacają. Nikt bowiem nie lubi nierzetelnych klientów, którzy zaciągają zobowiązania, a później ich nie spłacają. Baza danych ERIF jest więc doskonałą skarbnicą wiedzy, dzięki której niemalże każda instytucja bankowa (i nie tylko) może sprawdzić potencjalnego klienta.
Rejestry finansowe to w większości państwowe organy, które zbierają niekiedy bardzo szczegółowe informacje na temat sytuacji finansowej swoich konsumentów.

Po co ERIF zbiera dane?

Większość usługodawców, takich jak sieci komórkowe czy supermarkety, współpracuje zazwyczaj z co najmniej jednym rejestrem dłużników. Dla firm oferujących usługi takie jak abonamenty komórkowe, pożyczki online, kredyty itd, bardzo istotna jest sytuacja finansowa potencjalnego klienta. Jeśli nie spłaca swoich obecnych zobowiązań, nie będzie mógł zawierać kolejnych.

W Polsce poza ERIF funkcjonują jeszcze cztery inne biura informacji gospodarczej, takie jak:
• Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. (KRD),
• BIG InfoMonitor S.A.,
• Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG),
• Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. (KIDT).
Statystyki pokazują jednak, że to właśnie ERIF należy do najczęściej wybieranych. Warto zatem wiedzieć, jakie informacje udostępnia i komu oraz w jaki sposób można dowiedzieć się o swojej obecności w tej bazie danych.

Branża finansowa jest niezwykle popularna i jak widać po statystykach, z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem obywateli w różnym wieku. Jak można przeczytać na stronie oficjalnej ERIF-u „ERIF BIG S.A. to biuro informacji gospodarczej (BIG) utworzone i prowadzące działalność na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.), zgodnie z Regulaminem Zarządzania Danymi z dnia 21 grudnia 2010 roku, zatwierdzonym przez Ministra Gospodarki po uzyskaniu pozytywnej opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych”.

Jakie informacje o konsumentach są udostępniane przez ERIF?

ERIF, jak już zostało to napisane powyżej, zbiera wszystkie informacje na temat zadłużenia i sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Może być również podmiotem pomocnym przy budowaniu historii kredytowej, w jego bazie znajdują się dane także o regularnych i terminowych spłatach zadłużenia czy regulowanych na bieżąco rachunków z życia codziennego.

Co znajduje się w rejestrze ERIF?

W rejestrze ERIF znajdują się na przykład wszystkie informacje o zaciągniętych pożyczkach – ich kwota, terminowość spłaty oraz dane o ewentualnym zadłużeniu, wynikającym z braku opłat, które wynoszą co najmniej 60 dni.

Ponadto w ERIF można odnaleźć wszystkie wierzytelności, a więc np. faktury wraz z terminami ich wystawienia oraz statusem spłaty. Tu także znajdują się dane dotyczące rachunków i opłat za czynsz, a także wszystkie zapytania do BIG, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy (ukłon w stronę firm pożyczkowych, stanowiących największy odsetek pojawiających się zapytań).

Należy jednak dodać, że aby informacje o danym podmiocie znalazły się w rejestrze ERIF, konkretna firma musi z nim współpracować, co na ten moment nie jest obowiązkiem, a raczej możliwością.

Informacje o spłaconych zobowiązaniach też znajdą się w ERIF

To, co należy podkreślić to zbieranie również tych pozytywnych danych. Każda terminowa wplata lub spłata zobowiązania czy rachunku, jest również odnotowywana, co z kolei przekłada się na pozytywną historię kredytową, ułatwiającą podejmowanie kolejnych zobowiązań. Taki podmiot jest wiarygodny i rzetelny nie tylko dla banku, ale np. firmy pożyczkowej, i co ważniejsze, takiej osobie zdecydowanie łatwiej ubiegać się o kredyt czy raty na wymarzony sprzęt.

Kto ma dostęp do ERIF i jakie instytucje najczęściej korzystają z tego rejestru?

Wspomniany rejestr umożliwia dostęp do najważniejszych informacji o konsumentach wielu podmiotom. Firmy pożyczkowe mogą swobodnie sprawdzić potencjalnego klienta i przekonać się, czy wcześniejsze zobowiązania na jego koncie, zostały uregulowane i w jakim terminie. Każdy niemalże kontrahent ma opcję sprawdzenia swojego partnera biznesowego, jak i jego wiarygodności finansowej. Profesjonalne firmy windykacyjne również mają wzgląd do ERIF, dzięki czemu mogą być na bieżąco
w stanach zadłużenia zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Nawet osoba prywatna może przekonać się o sytuacji finansowej konkretnego przedsiębiorstwa, np. decydując się na zatrudnienie w danej firmie, czy wzięcie w niej pożyczki. Na nieszczęście dla wielu osób, również operatorzy komórkowi korzystają ze wspomnianej powyżej bazy, decydując, czy dany klient jest wiarygodny i można z nim podpisać umowę o świadczenie usług.

To nie wszystko. ERIF służy również spółdzielniom mieszkaniowym, urzędom miast czy gmin, zakładom komunalnym, a nawet licznym fundacjom i stowarzyszeniom.

Właściwie każdy może zgłosić do ERIF informacje o dłużnikach. Osoba prywatna, która pożyczyła i nie odzyskała pieniędzy, liczne przedsiębiorstwa, którym inne firmy nie wypłaciły należności za wykonane usługi, operatorzy komórkowi, chcący poinformować o nierzetelnym kliencie, niepłacącym rachunków za telefon i wiele, wiele innych.

Kiedy najlepiej sprawdzić, czy nasze dane znajdują się w Rejestrze ERIF?

Zazwyczaj osoby prywatne zaglądają do bazy ERIF, przed staraniem się o pożyczkę czy kredyt w banku. Warto jednak wiedzieć, że informacje uzyskane w ten sposób mogą okazać się również pomocne w innych sytuacjach. Mowa tu przede wszystkim o przypadku, gdy dana osoba otrzymała negatywną decyzję we wniosku o pożyczkę, chce wiedzieć, jakie instytucje w ostatnim czasie pobierały raport na jej temat, samodzielnie chce dokonać wpisu do Rejestru, w przeszłości pojawiło się zadłużenie, które jednak zostało już uregulowane, bądź też chciałby pobrać pozytywną historię na swój temat. Oczywiście przyczyn sprawdzania własnej osoby w ERIF może być zdecydowanie więcej. Nie ma się jednak czemu dziwić, czasem warto zawczasu wiedzieć, gdzie i ewentualnie za co znaleźliśmy się w rejestrze dłużników.

Jak w wygodny sposób pobrać informacje na swój temat?

Aby uzyskać dostęp do bazy ERIF BIG S.A., należy przede wszystkim zarejestrować się we właściwym serwisie, jakim jest infoKonsument.pl. Taka rejestracja jest niezbędna nie tylko do pobrania raportów o samym sobie, ale bywa przydatna także w momencie wyjazdu na wakacje i chęci sprawdzenia danego biura podróży, czy rozpoczynania działalności gospodarczej i sprawdzenia przyszłego partnera biznesowego.

Warto wiedzieć, że założenie konta jest całkowicie bezpłatne. Później wystarczy tylko zdecydować się na jeden, z trzech wariantów raportu do wyboru.

  1. Raport na temat naszej osoby, który gromadzi zarówno pozytywne, jak i
    negatywne informacje na nasz temat;
  2. Raport z Rejestru Zapytań pokazujący kto, kiedy i z jakich danych korzystał przy okazji sprawdzania naszej osoby,
  3. Raport o dokumencie, czyli krótka i rzeczowa informacja, dająca obraz, czy nikt nie próbował posłużyć się naszym dowodem osobistym.

Należy też wiedzieć, że raz na pół roku można pobierać wybrany raport całkowicie za darmo. Jeśli natomiast ktoś zainteresowany jest taką informacją częściej, niż raz na 6 miesięcy, wówczas należy uiścić odpowiednie opłaty. Podczas rejestracji można też zaznaczyć opcję specjalnych powiadomień, które przychodzić będą drogą elektroniczną za każdym razem, gdy w systemie ERIF pojawi się jakaś nowa adnotacja na nasz temat. To bardzo przydatna opcja, z której zdecydowanie warto skorzystać. ERIF jest szeroką bazą danych, dlatego warto zatroszczyć się o swoje dobro i zorientować, co i w jaki sposób zostało tam umieszczone.

Podobne artykuły: