Pożyczki bez zdolności kredytowej z komornikiem

Zdolność kredytowa – twierdzenie, które u niektórych wywołuje ciarki na plecach. Jest warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu bankowego. Raz nadszarpnięta może utrudniać życie, zwłaszcza przy słabej kondycji finansowej bądź utracie płynności. Gdy nie ma mowy o kredycie w banku komercyjnym, niekiedy ostateczną opcją jest skorzystanie z ofert firm pożyczkowych pozabankowych.

Obecnie klienci banków poddawani są szczegółowej ocenie finansowej, na podstawie której instytucje mogą określić, czy potencjalny klient jest osobą wiarygodną, i co ważniejsze, wypłacalną. Z drobiazgowością sprawdzana jest zdolność do spłaty ewentualnego zadłużenia oraz dotychczasowa historia kredytowania. Jeśli któraś z tych dwóch rzeczy zawodzi, nie ma mowy o uzyskaniu kredytu. W takiej sytuacje z pomocą przychodzi sektor pozabankowy i pożyczka online oferowana osobom bez zdolności kredytowej.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Najogólniej mówiąc, zdolnością kredytową nazywana jest możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania, wliczając w nie również odsetki w terminach określonych w specjalnej umowie kredytowej. To potocznie mówiąc, kalkulacja ryzyka, a więc sprawdzanie każdego potencjalnego klienta i ustalanie, czy można pożyczyć mu jakiekolwiek pieniądze. Czy jest osobą wiarygodną i spłaca swoje zobowiązania. To proces niezbędny, stanowiący pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku czy innych instytucji.

Oczywiście nie da się przewidzieć w 100%, czy dana osoba nie utraci nagle płynności finansowej i nie powstaną problemy ze spłatą zaległości, jednak „odsiew” na początkowym etapie najmniej wiarygodnych osób, zdecydowanie zmniejsza to ryzyko.

Na jakiej podstawie określana jest zdolność kredytowa?

To cały szereg czynników, w skład których wchodzą między innymi dochody danej osoby, wydatki na gospodarstwo domowe, a przede wszystkim historia kredytowa w BIK. To właśnie na ich podstawie dana instytucja przeprowadza dokładną analizę, czy proponowana rata kredytu będzie spłacana przez klienta.

Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową?

  • Miesięczny osiągany dochód i jego źródło np. najczęściej umowa o pracę ( w przypadku banków komercyjnych) a także inne źródła jak renty, zasiłki socjalne oraz stałe, miesięczne wydatki kredytobiorcy (raty innych zobowiązań, rachunki za prąd, opłaty związane z mieszkaniem).
  • profil klienta, a więc to wszystko, co ma wpływ na wypłacalność, a w tym: wiek, liczba osób na utrzymaniu, stan cywilny czy też zawód
  • historia kredytowa (tego terminu nie trzeba tłumaczyć, wszystkie zaciągnięte zobowiązania, ich okres spłaty oraz moment całkowitej regulacji zadłużenia)
  • obecność w rejestrach dłużników, do których zalicza się ERIF, BIK czy KRD
  • rodzaj i wysokość kredytu (to również jest niezwykle ważne, bowiem starszy człowiek nie otrzyma kredytu, rozłożonego na 30 lat)
  • zabezpieczenia posiadane przez kredytobiorcę (np. mieszkanie, samochód itp.)

Kiedy wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony?

Jeśli wybrana kwota, a co za tym idzie miesięczna rata przekracza możliwości finansowe klienta, można mieć 100% pewność, iż wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Żadna instytucja nie zdecyduje się pożyczyć jakichkolwiek pieniędzy, bez gwarancji regularnej spłaty.

Innym powodem odrzucenia wniosku może być zbyt niska ocena w BIK-u, spowodowana zaległościami czy opóźnieniami w spłacie posiadanych już zobowiązań. Warto bowiem zwrócić uwagę, że rejestr jakim jest BIK zapisuje każdą zwłokę ze spłatą. Brak uregulowania poprzednich zobowiązań całkowicie wyklucza starania o kredyt.

Czy możliwe jest otrzymanie kredytu bez zdolności kredytowej?

Nie ma się co oszukiwać, otrzymanie kredytu w tradycyjnym banku, bez posiadania zdolności kredytowej jest wykluczone. Każdy bank obowiązuje bowiem Prawo Bankowe oraz cały szereg procedur, na podstawie których następuje szczegółowa weryfikacja każdego klienta. Dlatego też rozwiązaniem, które może mieć szansę na powodzenie jest pożyczka pozabankowa. Firmy, specjalizujące się w takich usługach patrzą bardziej przychylnie, a ponieważ obowiązują je nieco inne przepisy, mogą też naginać swoje wewnętrzne procedury.

Oczywiście nie jest powiedziane, że każda firma, która nie jest bankiem udzieli zobowiązania osobie bez zdolności kredytowej, jednak w dobie nieustającego rozrostu i stałej konkurencji, wiele spośród takich przedsiębiorstw udziela pożyczek.

Coś za coś, czyli pożyczka bez zdolności kredytowej

Znalezienie dobrego produktu finansowego, który pozwalałby na uzyskanie gotówki bez historii kredytowej jest trudne, ale nie niemożliwe. Niestety, decydując się na taką opcję, należy liczyć się z większym oprocentowaniem, niż w przypadku klasycznego kredytu. Dlaczego? Powód jest banalnie prosty. Skoro firma pożyczkowa nie posiada zabezpieczenia w postaci historii kredytowej, musi nadrabiać innymi formami.

Pocieszającym może być jednak fakt, iż takie pożyczki, są zwykle udzielane na krótki czas, co sprawia, że sumy wyższego oprocentowania nie są aż tak wysokie. Niestety jednak, całościowo, pożyczka bez historii kredytowej może wychodzić zdecydowanie drożej. Dlatego tak wiele osób zastanawia się nad jej wzięciem. Bardzo wiele firm oferuje jednak pierwszą darmową pożyczkę, czyli pożyczając pieniądze po raz pierwszy, musimy spłacić dokładnie taką samą kwotę jaką otrzymaliśmy.

Kto zatem może wziąć pożyczkę bez zdolności kredytowej?

  1. Warunki udzielania pożyczek osobom nie posiadającym zdolności kredytowej nie różnią się specjalnie od innych. Podstawą jest posiadanie stałego źródła dochodu, co niekoniecznie wiąże się z umową o pracę. Firmy pozabankowe dopuszczają bowiem inne regulacje pomiędzy pracownikiem a szefem, jak chociażby umowa zlecenie czy umowa o dzieło.
  2. Dodatkowo, o pożyczkę mogą ubiegać się osoby posiadające rentę, emeryturę a nawet świadczenia socjalne czy alimenty. Samo źródło nie jest istotne, liczą się co miesięczne wpływy na konto, które umożliwiają ewentualną spłatę zobowiązania. Ponadto, aby otrzymać gotówkę należy posiadać polskie obywatelstwo oraz mieć ważny dowód osobisty, potwierdzający tożsamość potencjalnego klienta.
  3. Ważnym elementem jest także konto bankowe, z którego następuję najszybsza weryfikacja klienta. W celu potwierdzenia tożsamości, firmy zwykle proszę o przekazanie niewielkiej sumy ( przelew weryfikacyjny) na wskazane konto. To ma stanowić zabezpieczenie, że potencjalny pożyczkobiorca posiada własne konto bankowe, a co za tym idzie także przyśpieszyć proces wypłaty gotówki. Oczywiście, nowoczesne rozwiązania pozwalają na pominięcie kroku przelewu, poprzez specjalne, bezpieczne aplikacje. Niewielu jednak klientów zna ich funkcjonowanie, więc pomimo wszystko opcja przelewów weryfikacyjnych nie została jeszcze wycofana.

Pożyczka bez zdolności kredytowej – czy się opłaca?

Temat opłacalności takich produktów finansowych jest bardzo kontrowersyjny. Wyższe oprocentowanie, a więc wyższe koszty do zwrotu zasadniczo nie należą do opłacalnych i pewnie wielu ludzi myśli właśnie w ten sposób. Tym czasem, mając na uwadze konieczność uzyskania pomocy finansowej z zewnątrz, rozwiązanie, choć może mało korzystne, dla niektórych jest ostatnią szansą. W takich wypadkach koszty oprocentowania, które przecież nie różnią się aż tak drastycznie od innych, mogą być wyższe, o ile pożyczkobiorca będzie w stanie uzyskać pożyczkę bez zdolności kredytowej.

Jak mówi stare porzekadło: „każdy kij ma dwa końce” i decydując się na jakąkolwiek pożyczkę warto mieć to na uwadze. Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe z reguły są zdecydowanie wyższe, niż w klasycznych bankach, ale ich elastyczna formuła wynagradza pewne nieudogodnienia.

Jak więc wynika z powyższego artykułu, istnieją rozwiązania, umożliwiające wzięcie gotówki bez posiadania zdolności kredytowej. Przed podjęciem konkretnej decyzji warto się jednak zastanowić, czy opcja ta jest konieczna i czy tak naprawdę zmieni sytuację domowego budżetu. Każde zobowiązanie należy bowiem spłacać, a pożyczki tego rodzaju zwykle oferowane są na krótki czas, wynoszący maksymalnie 60 dni. Mając możliwości spłaty zaległości, produkty jak pożyczki pozabankowe są w pełni bezpieczne i wygodne. Warto więc zagłębić się w ich temat, aby mieć możliwość wyboru.